Pazar, Nisan 13, 2014

GLORY 15: İstanbul, ringde kaval kırığıyla tanıştı

Dünyanın en önemli dövüş organizasyonlarından GLORY,  İstanbul'daki ikinci event'inde talihsiz bir finalle sona erdi. UFC'de Anderson Silva'nın başına gelen, bu sefer kickboks'ta light-heavyweight sikletinin 1 numarası olan Tyrone Spong'un başına geldi. Gökhan Saki'nin check ettiği (kavalını kaldırarak defans) lowkick sonucunda Tyrone Spong'un sağ kaval kemiği kırıldı. Gökhan, hemen yere yığılan rakibinin yanına giderek rakibine sarıldı. Hatta hakem bi ara ne yapacağını şaşırdı. SOnrasında Gökhan galibiyete de çok sevinemedi.

Haber, dünyada bütün dövüş sporları sitelerinden manşetten verildi. Türk spor basınında ise Sneijder'in de izleyiciler arasında olması, tabi ki event'in kendisinden daha ön plandaydı.


Organizasyon birinci sınıftı

foto: @TunayTorun55
Birol Topuz ve Rojda Yıldırım eksik olmasın, basın tribününden Kansporu.com olarak Elif'le birlikte maçları keyifle izleme şansı buldum. Doğrusunu söylemek gerekirse organizasyon herşeyiyle birinci sınıftı. Bir ara tam soyunma odalarının girişinde Hells Angels deri ceketli 10 kişinin bir adama dalarak çok fena dövmesi gibi tatsız bağımsız bir olay dışında, bu organizasyon, ilk organizasyondan bile daha iyiydi diyebilirim. 

Gecede Remy Bonjansky ve Rashad Evans gibi dev isimler de vardı. Rashad, Tyrone Spong'un köşesindeydi. Gecenin sunucusu ise PRIDE ve Strikeforce'tan tanıdığımız ve şahsen çok sevdiğim Mauro Ranallo'ydu. Bu adamları İstanbul'da görmek büyük keyif.

Benim için güzel bir sürpriz de Kansporu takipçilierinden İzge Can Günal'la yanyana maçları seyretmek oldu. İzge Eurosport'ta Amerikan Güreşi ve çeşitli dövüş organizasyonlarının sunucusu. Bu işlerle alakalı Türkiye'de tanıştığım en kaliteli adama benziyor. Umarım ilerde daha çok karşılaşma ve sohbet etme imkanımız olur. Twitter'ını takip etmenizi öneririm: https://twitter.com/zeggy

Saki, light-heavyweight'te altın kemerin sahibi

gif: @ZProphet_MMA
Gecenin ismi tabi ki Gökhan Saki'ydi. Belli ki Gökhan'ın Türkiye'deki fan base'i artarak devam ediyor. Salondaki coşku görmeye değerdi. Kolay kolay başka sporlarda yakalanamayacak bir atmosfer ve heyecan yaşandı yine. Gerçekten bundan 10-20 yıl sonra dönüp ben Gökhan Saki'yi Türkiye'de canlı izledim demek çok özel bir anı olacak. Bunun değerini bilelim.

Gökhan'la birlikte gecenin en büyük favori ise özellikle Amerika'da GLORY'nin en tanınan dövüşçüsü diyebilceğimiz Tyrone Spong'du. Tyrone da, Gökhan da yarı finaldeki rakiplerini rahat geçtiler. Gökhan işi ilk raundda bitirirken, Tyrone 3 raund mücadele ederek finale geldi. Finalde 5 yıl önceki ilk maçın rövanşına çıkıyorlardı bir anlamda. İki devin mücadelesi dinamit gibi başlamış, Spong çok sağlam bir over hand / hook karışımı oturtmuştu. Sanki Spong daha baskın gözüken taraf gibiydi. Ancak malesef Spong'un bacağının kırılmasıyla heycanımız kursağımızda kaldı. 


Şimdi Spong neresinden bakarsanız 1 yıl ringden uzak kalacak demek bu. Büyük bir maddi kayıp. Bir yandan da MMA kariyerine atılmış olan Spong, bu durumda 3. MMA maçı için daha bir süre bekleyecek anlaşılan. Çok ama çok yazık oldu.

2015 yılında 3. bir Saki vs. Spong maçı görürüz umarım.

Gecenin en iyi maçı:
Gecenin diğer headline maçında, her ne kadar seyirciler kırmızı beyaz çekerek maçla ilgilenmeyerek ayıp ettilerse de, gecenin en iyi mücadelesi vardı. Lightweight'in ilk iki sıradaki isimleri Robin van Roosmalen ve Marat Grigorian müthiş sert ve tempolu bir maç çıkarttılar. Hakemlerin kararı Roosmalen yönünde olurken, yanımda İzge Günal kesinlikle maçın Grigorian'ın hakkı olduğunu düşünüyordu. Bu maçın sonucunun açıklanması beklenirken dj'in Chemical Brothers - Galvanize'la Star Wars Imperial March mixini çaldığını da belirtmeden geçmek olmaz.Gecenin nakavtı:
Gecenin en müthiş anı ise şüphesiz Alman bayrağı altında dövüşen Kongo'lu Danyo Ilunga'nın nakavtıydı. Rumen Stoica resmen katlandı, adeta T-1000 gibi yere aktı.4 yorum:

Unknown dedi ki...

saki nin rakibine uzulmesini görünce weidman ın silvanın bacagının kırılmasından sonra zafer turu atması geldı sporcu ahlakı boyle bişey

Hasan Mert dedi ki...

Ama abi Silva'nın da sporcu ahlakını sorgulamak gerekir bence bu kıyaslamada.

its_your_move dedi ki...

Gökhanı çok severim,lakin bence tyron favoriydi...

Overeem'in overeem olduğu ve rakipsiz olduğu zamanlar çok iyi direnmişti tyron o zaman dikkatimi çekmişti.O maçtan sonra 4 sene falan oldu herhalde yenilmedi zaten kickboks maçlarında.Mma için şans vermiyorum ama geç kalınmış bir karardı kickboks'da devam etmesi daha iyi olur...

Herkez dağınık dağınık olmuyor ama semmy,cro cop,badr hari hepsini böyle bir eventte izlesek olmaz mı :=)

deniz dedi ki...

bence Gökhan Saki favoriydi adam ağır siklette, hafif ağırsiklet hızında çok sağlam kombolarla rakiplerini deviriyordu.Bana sorarsanız bu işin üstadı Saki'dir. Hafif ağırsiklete indiğinde daha seri olması bekleniyordu ama bana hızı aynıydı belki rakipleri birinci roundda bitirmesinden pek bişey görememişizdir ama Spongdan daha iyidir diye düşünüyorum Spongu en son k.o eden Saki değilmiydi zaten.

Yorum Gönder